Zeynep Poyraz
Gazeteci

Stuttgart geleneksel kültür ve sanat yaz festivali önceki seneleri aratmayacak bir coşku ile açılış yaptı ve sürüyor.

Halka açık ücretsiz giriş yapılan festival alanında neredeyse Stuttgartta yaşayan her kültürün izlerini takip edebilirsiniz. Hemen her gün için çeşitli tarzlarda müzik yapan grupların sahne aldığı festival, dün SimurgNews in yazar – muhabirlerinin de dahil olduğu çok geniş bir izleyici kitlesini kendine çeken bir Baba Zula konserine imza attı.

“Ginkoa” … New Yorklu şarkıcı Nicolle Rochelle ve grup arkadaşları vb bir çok enternasyonal sanatçı/Sanatçıların sahne aldığı festival aynı zamanda adeta bir kültür pazarı görünümünde. Otantik giyim eşyalarından tutunda, takılara ve çeşitli bitkisel tadlandırıcılara kadar hemen bir çok ilgi çeken ürün, festival alanı ve yan sokaklarında ki standlarda uygun fiyatlarla satışa sunulmakta.

Elbette birçok sokak festivalinin vazgeçilmezi çeşitli coğrafya ve kültürlerin mutfak lezzetlerinin, festival kitlesine sunduğu zengin seçme ve damak tadı şansıdır. Yine buna Su dan alkolsüz ve alkollü içkilerin sek yada kokteyl olarak sunulduğu geniş yelpazeyi eklemek gerekir.

Festival süresince 70 kadar derneğin rotasyonla paylaştığı çadırlı standlar da festival konukları ile iletişim içinde oldukları çok kültürlülüğün güçlü sesi ve ırkçılığa karşı önemli bir mesaj niteliğinide eklemek gerekir.

Stuttgart Kültürve Sanat Yaz Festivali, Forum der Kulturen inisiyatifinde, ilk defa 2011 yazında yapıldı – İlk festival eski yetimhanenin avlusunda küçük bir kutlama biçiminde yapıldı. Şimdi, her yıl, Stuttgart Marktplatz da Kentin reflekslerinden biri haline gelmiş durumunda. Bu dev ve başarılı organizasyona emeği geçenleri kutluyoruz.

Bu yıl coşkulu bu atmosferde ki festivalin, Pazar gününe kadar tadını çıkarabilirsiniz.