Strazburg’daki ekolojistlerin yaz günleri etkinliği olarak…YUVARLAK MASA…

Zeki Ateş|Strasbourg|EELV/ Avrupa Ekoloji ve Yeşiller Partisi, Fransa’da1986’dan bu yana her yaz, Ağustos ayında, atölye, panel, konferans, muzik, gezinti, eğlence dahil olmak üzere 3 gün boyunca buluşmalar düzenler. Nasıl bir dünya istiyoruz? Çevre sorunları, organik tarım, sağlık, mülteci, kadın, gençlik, demokrasi, nûkleer, silahlanma, barış, insan hakları, vb konulu çalışmaları esas alır. Her yıl düzenlenen bu 3 günlük etkinliklere, ulusal ve uluslararası bilirkisi, uzman, siyasetçi, yazar, parlamenter, yerel yöneticilerin olduğu proğramlar, sabah 8.30 dan akşam geç saatlere kadar sürer. 23,24, 25 ağustos ta Strasbourg’ta, Avrupa parlamentosu yakınında ki bir alanda yapılacaktır.

“Göç krizi” bağlamında, hangi kritik yaklaşımlar ve hangi politikalar hayata geçirilecek?

Konuşmacılar:
*Jacques Bautault, Paris Belediye Başkanı. Fransa’da göç politikasıyla oynayan devlet! iltica hakkının ortadan kalkması ve dayanışma suçunun ortadan kaldırılması yönünde

*Damien Careme, Grande-Synthe Belediye Başkanı. Grande-Synthe kampının dersleri !

*Fatih Mehmet Maçoğlu, Ovacık Belediye Başkanı. Tunceli / Türkiye: Siyasi nedenlerle yok edilmeye çalışılan bir bölge örneği!

Tuğba Hezer, eski HDP milletvekili. Türkiye’de iç ve dış sürgünler!
Hüseyin Çelik. İsviçre Hukuk Bürosu.  Türkiye-AB  Mart 2016 tarihli anlaşması odağında sığınma ve kabul ile ilgili Avrupa anlaşmaları ve politikaları!

Moderatörlüğünü Leyla BİNİCİ’nin  yaptığı panele katılması beklenen son sürecin popüler politik siması, Dersim/ Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun Dersim gerçeğindeki gôçlerin tarihsel nedenleri/sonuçları üzerine, buna karşı sürdürülen mücadeleyide kapsayan bir konuşma yapması bekleniyor.

Tarih ve Yer : 25 Ağustos 2018, Cumartesi: 16.30

Centre Saint-Thomas
Rue de la Carpe, 67000 Strasbourg

Destekleyenler :
ADEF :  Fédération Unions Démocratique  des dersimi en Europe

(Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu)

MCD :   Association mémoires colléctives des dersimis en Europe

(Avrupa Dersim Ortak Bellek Derneği)