Kazdağları Hepimizin – Cem Ergün

Dağcı- Gezgin

Hadi ağaçları kesildiğinde, yandığında çığlık atanlar; niye gitmiyorsunuz diyenler, bahçesinde köpeğe mama verenler, sarman’ın suyunu tamamlayanlar… Ben evde kedimin suyunu verip Kazdağları’nda senin siyanürden zehirlenmemen için yürüyececeğim.

Toplanın toplanın gidin ve direnin diyen herkesi benimle “Biga’dan Kazdağı’nı aşarak Mehmetalan Köyü’ne ve Ekofest2019″a katılmaya çağırıyorum. Cem Ergün

******************************************************************

Coğrafyanın çeşitli bölgelerinden gelen binlerce yaşam savunucusu, Kaz Dağları’nın altın aramak için siyanürle talan edilmesine karşı maden bölgesine doğru yürüyüşe geçti.

Jandarma ağaçların katledildiği bölgeye girişleri engellemeye çalışsa da, Su ve Vicdan Nöbeti’ne katılan yaşam savunucuları saat 13:30’da şantiyeye giriş yaptı.

Çeşitli konuşmaların sürdüğü eylemde “Kaz Dağları Andı” herkes tarafından okundu. Saat 15:30’da şantiye sahasında bir basın açıklaması gerçekleştirilecek.

Öte yandan, Fazıl Say ve Moğollar grubu yakın zamanda bölgede talana karşı konser düzenleyeceklerini duyurdular.

“Ağaçların ayakları yok kaçmaya…
Elleri yok dövüşmeye…
Dilleri yok sövmeye…
O halde…
Kaz dağlarımızı biz savunacağız biz…
Bu dağlarda durursa kalbim bir gün…
Düştüğüm yere gömün…
Yüreğim dağ çiçeklerindedir..” –

-Kaz Dağları Andı

Cem Ergün

Next Post

Abrekler /Turabi Saltık

Per Ağu 8 , 2019
Abrekler… Mamakayev, Kafkas-Rus savaşları döneminde dağdaki kaçak yaşamlarını anlatan Çeçen edebiyatının temel eseri olan Zelimhan da dillendirmişti Abrekleri. Abrekler, en başlarda Çeçenya’nın kanunsuz insanlarıydı. Haydut, şaki karşılığında kullanılırdı Abreklik. Dağlarda adamlarıyla çetin bir yaşam sürdüren eşkıyalar olarak görülürlerdi. Ama onlar bütün yaşamlarında hep yoksullardan yana olmuşlardı. Zalimliklere karşı durmuş; zenginlerden […]
Translate »