Devrimci İşçi Kadın Zeliha Reçber Yapılan Cenaze Töreni ile Uğurlandı !

Enver Savaşan| 27 Temmuz sabahı yitirdiğimiz , devrimci işçi kadın dostumuz Zeliha Reçber’i 2 Ağustos tarihinde dostları , yoldaşları ve yakınlarının katılımı ile bir cenaze töreni düzenlendi. Cenaze törenine Türkiye’li devrimci – yurtsever örgütlenmelerin yanısıra Mlpd’li arkadaşlarında yoğun katılımı oldu .


Cenaze törenine ilk başta Türkçe ve Almanca olarak enternasyonal marşı müzik eşliğinde kitle ile birlikte söylendi . Daha sonra Zeliha’nın eşi Ali , 39 yıllık evliliklerine , tanışma süreci ile birlikte geçirdikleri yıllara dair açıklamalarda bulundu . ” … Zeliha 10.03.1965 Sivas – Kangal doğumludur . İlkokula kadar Türkiye’de yaşar . Sonra ailesi ile birlikte Almanya’ya gelir . Mesleki eğitimini Almanya’da yapar . Thyssenkrupp’ta işçi olarak uzun yıllar çalışır . O yıllarda Türkiye’de gelişen mücadele Avrupadaki Türkiyeli göçmenler arasında heyecan ve coşku ile karşılanır . O yıllar devrimci aydınlanma yıllarıdır . Devrimci bir ailenin ilk çocuğu olarak bu aydınlanma ve bilinçlenme süzgecinden Zeliha’da etkilenir . İlk okuduğu kitap İbrahim Kaypakkaya’nın hayatı ve mücadelesidir . Bu kitap Zeliha’nın devrimcileşmesinde ve sosyal pratiğinde itici bir rol oynamıştır . O bir yandan fabrikada işçi sorunlarına duyarlı bir devrimci faaliyet içerisine girerken , diğer yandan da bağrından kopup geldiği Türkiye’deki yaşanan gelişmelere karşı ilgili ve duyarlı bir sosyal pratik içerisindedir . Türkiye’de ki işçi eylemleri , hapishanelerde yürütülen açlık grevleri , Kürt ulusuna karşı yürütülen katliamlara karşı dirençli bir pratik hattadır . O ölümüne kadar bu dirençli hatta bilinci ve enerjisiyle katkıda bulunmuştur … ”


Cenaze töreninde , TKİP adına da bir konuşma yapılarak , onun devrimci kişiliğine , mücadeleye kattığı emeğe , örgütlü direncinin son ana kadar büyük bir kararlılıkla sürdürüldüğü belirtildi . Ayrıca Agif , Mlpd ve Cumartesi Anneleri Stuttgart örgütlülüğü adına yapılan konuşmalarla , Zeliha’nın devrimci mücadeleye yaptığı olumlu katkılar dile getirildi . Ayrıca Zeliha’nın kızı Hazal’da annesinin devrimci kişiliğine dair bir konuşma yaptı . Konuşmalar arasında Kürtçe ve Türkçe direnç yüklü parçalar dinletildi .
Devrimci İşçi Kadın Zeliha’nın taze anısı önünde saygı ile eğiliyoruz . Onun idealleri hep bizimledir . Uğurlar olsun dirençli devrimci kadın , uğurlar olsun .

Enver Savaşan

Next Post

Eski yeniyi, yeni eskiyi boğar - Turabi Saltık

Paz Ağu 4 , 2019
Tarih sayfaları arasında kalmış ve öğrenilecek o kadar çok şey var ki… Zengin ve muazzam kültürel gelenekler insanlık tarihinde önemli yer tutmuştu. Halkın geçmişindeki enerjik hayat, her zaman bir hammadde kaynağı olmuştu. En canlı olan, en temel ve bitmez tükenmez olan, her zaman halkın yaşantısı olmuştu. Temel sorun halka ait; […]
Translate »