Yerli insanlar Orta Amerika’daki ormanın neredeyse yarısını koruyor

Orta Amerika’daki Maya Yerlileri. 
Fotoğraf: Servindi
(Lima, 11 Şubat 2019, 

José Díaz|Lima|11 Şubat 2019 |Orta Amerika’da, yerli topluluklar orman alanının yüzde 48’ini korumasi altinda tutuyor. Bu, sivil toplum kuruluşu Unión Internacional para la Conservacón de la Naturaleza tarafından yayınlanan bir harita ile gösterilmektedir.UICN bu amacla 2016’da oluşturuldu. UICN, doğanın ve türlerin korunmasının yanı sıra kaynakların sürdürülebilir ve dikkatli kullanılmasına kendini adamıştır. Bu inisiyatif,  Yerlilerin korumasi altindaki ormanların iyi ellerde olduğunun kanıtidir.

Ormanlar Orta Amerika’da 211.000 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. UICN’e göre, yerli halklar, deniz ekosistemlerini de koruyor. 63 yerli grup, 202.000 kilometrekarelik bir alana yayıldı. Deniz yüzeyi 80.000 kilometrekaredir.

Orta Amerika’da, orman alanının yüzde 48’i korunmaktadır. Yerli halkların eylemlerini ormanları korumak için devlet planları ile koordine etmek önemlidir. UICN, ittifaklar oluşturmak ve Orta Amerika’daki ormanların en etkili şekilde nasıl korunabileceğini düşünmek için haritasıyla bir mesaj gönderir.

Orta Amerika ve Karayipler’deki biyoçeşitlilik koordinatörü María Pía Hernández, kalan ormanları korumak için aktörler arasında diyalog kurulmasını istiyor. Bunun temeli, yerli toplulukların haklarına saygıdır. Haritanın oluşturulmasına Orta Amerika’dan 3.000’den fazla Kızılderili katıldı.

Kaynak:npla.de