Stuttgart’ta tutuklu gazeteci Adil Demirci’ye özgürlük eylemi-Necati Abay

Necati Abay|Almanya’nın Stuttgart kentinde, tutuklu ETHA muhabiri Adil Demirci ve tüm tutuklu gazetecilere özgürlük talebiyle 13 Şubat’ta Rotebühlplatz’da miting düzenlendi.

Alman vatandaşı Demirci’nin 14 Şubat’ta İstanbul’da görülecek duruşma öncesinde Alman kamuoyunun duyarlı kılmak amacıyla “Adil Demirci’ye Özgürlük Komitesi” öncülüğünde düzenlenen mitinge, AGİF, SKB, İnisiatife Kürdistan Solidaritat, Partizan, Hizmet İşleri Sendikası’na (Ver.di) bağlı Alman Gazeteciler Birliği (DJU), Die Linke, DİDF, ATİK, Alınteri destek destek ve katılım sağladı.

ADİL’İN İŞ ARKADAŞLARI EYLEM ALANINDAYDI

Eyleme Adil Demirci’nin çalıştığı işyerine bağlı olarak Stuttgart’ta çalışan iş arkadaşlarının “Adil Demirci’ye özgürlük” dövizleriyle katılım sağlaması eylemin coşkusunu ve dayanışma ruhunu artırdı.

Eylemde tutuklu ETHA muhabir ve editörleri Adil Demirci, Semiha Şahin, İsminaz Ergün, Pınar Gayıp’ın dövizleri taşındı.

Eylemde Adil Demirci’ye Özgürlük Komitesi’nin açıklaması ve bir süre Türkiye’de tutuklu kalan Avusturyalı gazeteci Max Zirngas’ın mesajı okundu. Ver.di sendikasına bağlı DJU, Die Linke, İnisiatife Kürdistan Solidaritat Stuttgart adına da konuşmalar yapıldı.

Eylemde yapılan konuşmalarda, Köln’de yaşayan sosyal hizmet uzmanı ve gazeteci Adil Demirci’nin ağır hasta olan annesiyle birlikte Türkiye’ye akraba ziyareti için gittiğinde tutuklandığı, yaklaşık on aydır tutuklu bulunduğu belirtildi.
Demirci’nin serbest bırakılan meslektaşı Meşale Tolu ve diğer tüm tutuklu gazeteciler gibi “terör örgütü üyesi” gibi asılsız iddialarla suçlandığı, faşist terör örgütü IŞİD tarafından katledilen insanların cenaze törenlerine katılmanın suç sayıldığı, on binlerce Kürt, GBTİQ aktivisti, gazeteci, akademisyen, insan hakları savunucusu, HDP’li, HDK’li gibi faşist rejim muhalifi insanların Türkiye ve Kürdistan’da hapishanelere doldurulduğuna dikkat çekildi.
Eylemde yapılan konuşmalarda, Alman devletinin Türkiye’de tutuklanan Alman vatandaşlarını Adil Demirci örneğinde olduğu gibi yeterince sahip çıkmadığı, hapishanelerde tutuklu bulunanları görmezlikten geldiği, Alman devletinin Türk devletine “kırmızı kart” göstermesi gerektiğine de vurgu yapıldı.

Konuşmalarda, Türkiye’de muhaliflere uygulanan zorbalığa karşı uluslararası kamuoyunun harekete geçme çağrısı yapılarak Adil Demirci ve tüm tutuklu gazetecilere, siyasi tutsaklara özgürlük istenildi.

“Adil Demirci’ye Özgürlük Komitesi”nin yayımladığı bildirilerin dağıtıldığı, müzik dinletisinin yapıldığı mitingde, “Adil Demirci’ye özgürlük”, “tutsaklara özgürlük” sloganları atıldı.