Stuttgart’ta Newroz Coşkusu…

Stuttgart, 21 Mart Newroz kutlamasını merkezi Frankfurt kutlaması ile çakışmaması için bir gün erken gerçekleşti.

Kürt kurumları ve platform  bileşenlerinin katılımı ile yüzlerce kadın-erkek, genç-yaşlı meşalelerle Stuttgart Lautenschlager strasse de yürüyüşe geçerek ana cadde üzerinden Stadtmitte ve Schlossplatz’a (Stuttgart merkezi)giriş yapıldı. Kürtçe, Türkçe, Almanca sloganlar ve müzik ile Yol üzerindeki trafikte bulunan oto sahipleri ve Kent merkezinde bulunan Stuttgart sakinlerinin dikkati çekildi.’Biji Newroz, ‘Tecrit kaldırılsın’  ‘Biji serok Apo’ ‘Hoch die internationale solidarität’ vb sloganlarla kent sokaklarını çınlattı.

Newrozun kürt halkı ve OrtaDoğu halkları için taşıdığı anlam ve içinden geçtiğimiz şartlarda ki önemine vurgu yapıldı. En ağır işkencelerle, cezaevlerine ayar çekmeye çalışan, Faşist Feodal din bezirganı iktidar; bekasını gözaltı, tutuklama, demogoji ve tehdit le sürdürmeye çalışıyor. Hem Sosyalist/Devrimci muhalefeti tecrit etmek, hemde Kürt ulusal hareketi ile yakınlıklarını parçalamak ve sonraki hamlelerine zemin hazırlamak istediği ve gözünü kararttığı bu günlerde yerel ve merkezi  kutlamalardaki katılımın niceliği ve coşkusu moral kaynağıdır.

Newroz kutlamasında, fiilen Stuttgart’ta kadın inisiyatifi ile estetik ve coşkulu bir Newroz yaşandı.

21 Mart Newroz kutlamasının yerel seçim ortamının siyasal duyarlılığına denk gelmesine karşılık bu defa herhangi bir provakatif müdahale olmadan kutlama sonuçlandı.