Stuttgart`ta ‘Direnişi yükseltelim, tecriti kıralım’ yürüyüşü

Stuttgart’ta demokratik kitle kuruluşları ve kadın inisiyatiflerinin düzenlediği öğlen ki Rotebühlplatz daki
SKB, Kürt Kadın hareketi, Yeni Kadın, ADKH, Dersim Soykırım karşıtı derneği, HDK-A Stuttgart, Maraş insiyatifi, Alınteri ve Stuttgart- Maraş insiyatifinin düzenlediği miting ten sonra. Yüzlerce kadın başta olmak üzere çoğunluğu Kürdistan’lı çeşitli kesimlerden insanın eyleme katıldığı ve Kürtçe, Türkçe, Almanca, Leyla Doğan ve diğer açlık grevindeki tutsaklarla dayanışma ve İmralı da izolasyona tabii tutulan Kürt ulusal önderlerinden Apdullah Öcalan ve diğer tutsaklar üzerindeki tecritin kaldırılması içerikli sloganlar atıldı. Alman MLPD örgütününde destek verdiği yürüyüş Stuttgart Merkez tren garının karşısındaki sokaktan başlayıp, Türkiye Stuttgart konsolosluk binasının önünde son buldu.

Eylemin son aşamasında polisin iki gence yönelik gözaltı çabası, yürüyüşçü kitlenin tepkisi ve anında sahiplenme ile rutin kimlik tespiti sonunda salıverilmeleri ile sonuçlandı.

Eylem yoğun soğuk altında yapılmasına karşın yürüyüş güzergahı boyunca artan oranda katılımın 1000 in üzerine çıktığı gözlemlendi.

Yürüyüşü; NavDem düzenledi.