Fransa Mülhaus`da iklim protestosuIlyas Yer | Yeşiller Partisinin, Fransa da
Mühlhausen Kentinde küresel iklim degisimi nedeniyle yaklaşık 1000 kişinin katıldığı bir miting yapıldı. Mitingde bulunan EELV Yeşiller partisi Mühlhausen sekreteri ve Bölge sorumlusu. Avrupa birligi adayı Leyla Binici; Mitinge katılan Dersim Ovacık belediye başkanı, Dersim Belediye Başkan adayı Fatih Mehmet Maçoğlu yla bir görüşme yaptılar.27 ocak 2019 tarihinde Fransa’nın Mühlhausen şehrinde ki Mitingden hemen önce gerçekleştirilen bu görüşme de EELF Yeşiller parti temsilcileri; daha cok Dersim deki gelismeler. Dersim florasi. Ve orda ki çalismalar üzerinde yogunlasarak sorular yöneltiler.
Gelecegin ve günümüzün en önemli sorunlarindan biri olan küresel iklim değişimine ilişkin. F.Mehmet Macoglu nun görüşlerini öğrenmek istediler ve F.Mehmet Maçoğlu’nun çalışmalarını önemsediklerini ve gelecektede birlikte çalışmalar ve diyalog içinde olacaklarının önemine vurgu yaptılar.


Daha sonra gerek ADEF (Avrupa demokratik Dersim birlikleri federasyonu) temsilcisinin açıklamaları. Gereksede ADHK adına görüş bildiren heyet temsilcilerinin konuya dair açıklamaları karşılıklı diyalog ortamına hizmet edici katkı sundu.


Röportaj ve konuşmalardan sonra, aynı gün küresel iklim değişimine ilişkin Mühlhausen şehrinde yapılan mitinge katılındı.