“DEVRİMCİLİĞİN” SEFALETİ / HIDIR ULUDAĞ

Hıdır Uludağ|Devrimci olmak, devrimin işçiliğini yapmak zor iştir. Bu günlerde devrimci stratejiyi, oportonist taktiklere feda etmek moda haline geldi. Taktik ve strateji, esas ve tali birbirine karıştırılmış tali olan esasın, esas ise tali olanın yerine konulabilmektedir. Garip olan bu sosyalist siyaset adına yapılmaktadır. Sosyalizmin S sine bile tekabül etmeyen bu siyasal ve politik anlayışlardan biri de sevgili dostumuz Ziya Ulusoy un sosyal medyada paylaştığı yaklaşımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kuşkusuz bu sadece Ziya Ulusoy la sınırlı değil. Özellikle HDP bileşenlerinin ortak anlayışıdır.

Yerel seçimler vesilesiyle bu cenahtan Smf ye yönelik akla hayale sığmayacak saldırılar, karalamalar hız kesmeden devam ediyor. Sözde bir kısım aydın da “sosyalist” siyaset adına akıl verme çabası içindeler. Smf nin Dersim de aday göstermesi “devrimci mücadeleye zararmış, kitleleri bölermiş, AKP nin ekmeğine yağ sürermiş, Kayum ları geriletmezmiş.” Bu “miş” lerin sonu hiç gelmiyor. Bu koroya ortak olan Ziya arkadaş da benzer içerikli soru üstüne sorular soruyor ve neden HDP çatısı altında olmanın gerekçelerini sıralıyor. Tabi en büyük ve vazgeçilmez gerekçe Kayum atanan belediyelerin tekrar HDP ye kazandırılması gerekçesidir. Tabi ki kazanılması bir itirazımız yok. Hatta destekte oluruz. Mesele bu değil. Şimdi meselenin doğru anlaşılması için biz soralım siz cevap verin.

1,HDP nin ırkçı faşist partiler olan CHP ve İYİ Parti ile olan anlaşmalarına değme komünistlerimizin neden sesi çıkmıyor.
2,İzlenen bu politikaya rağmen sözde komünistlerimiz bu ittifakı sürdürmekte neden ısrar ediyor.
3,SMF bağımsız siyasetini sürdürürken “devlete hizmet” etmiş oluyor da, CHP ve İyi Parti ile ittifak içine girenler devlete karşı “militan” mücadelem yürütmüş oluyorlar.
4, Smf, sizler açınızdan devrimci bir yapılanmamıdır. Eğer böyle ise Dersim belediyesini devrimcilerin geri alması Kayumu orda geriletmezmi.
5, Sadece HDP alırsa gerileyir, devrimci zafer elde edilir anlayışı, siz yaman komünistlerin kendi kendinize olan güvensizliğiniz değilimdir.
Bu, DEVRİMCİLİĞİN izin sefaleti olmazmmı.
6, Faşizmi sadece AKP ile sınırlamak devleti ve yönetim biçimini anlamamak değilimdir.
7, HDP nin seçim siyasetini ve ittifaklar politikasını bir bütün olarak ele almayıp işinize geldiği gibi değerlendirmek oportonüstöe bir yaklaşım değilmidir.

Soruları çoğaltabiliriz Ancak bu kadarı şimdilik yeter diyelim ve bunlara cevap bekleyelim. Her şeylerini HDP ye endekslemiş olanların kendi sefaletliklerinden kurtulmaları mümkün
değildir. SMF yi Dersim de CHP nin önünü açıyır suçlaması da bulunanlar, doğrudan doğruya CHP ile girdikleri ortaklığın hesabını halka vermeliler. Şimdilik bu kadarıyla yetineyim. İlerde çok daha derli toplu bir değerlendirme olur elbet.